Czy zastanawiamy się nad przyszłością?

Pytanie zadanie w tytule jest pewnie trochę prowokujące i bardzo dobrze. Można odnieść wrażenie, że nie zawsze postępujemy odpowiedzialnie i to jakby większości umyka. Oczywiście nie da się wszystkiego przewidzieć, ale konieczna jest odpowiedzialność.

Co należy rozumieć przez odpowiedzialność?

Krótko mówiąc, trzeba minimalizować ryzyko. Weźmy sobie za przykład sytuację, w której można mówić o satysfakcjonującym poziomie zarobków (cokolwiek to znaczy) – czy w takiej sytuacji zawsze coś musi zostawać?

Wydaje się, że nieodpowiedzialne podejście pozwoli na przepuszczenie dowolnej sumy. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na różne historie z przeszłości – takie postawienie sprawy nie wzięło się z niczego. Te historie są też dowodem na to, że czasem liczy się tylko to, co tu i teraz. Teraźniejszość ma ogromne znaczenie, ale trzeba pamiętać o czymś jeszcze – o przyszłości. Co więcej, znaczenie ma przyszłość bliższa i dalsza.

Co zrobić z częścią pieniędzy?

Niewykluczone, że teraz pojawiło się pytanie, jak należy postąpić z częścią pieniędzy? Czy też jaką część pieniędzy należy zostawić? Takie pytania mogą wydawać się zrozumiałe, ale nie są – mamy różne okoliczności i różne potrzeby. Ponadto nie ma zasady gwarantującej sukces – po prostu trzeba uwzględniać, że za jakiś czas może będzie gorzej, niż jest obecnie.

Jeżeli mimo wszystko potrzebujesz konkretów, warto pomyśleć o zapoznaniu się z informacjami dostępnymi pod tym adresem. Dobrze też pamiętać, że wskazówki są ważne, ale na koniec każda osoba jest za siebie odpowiedzialna – decyduje praktyka.