Jak wygląda kalkulator wynagrodzeń w Polskim Ładzie?

Dla części z nas z pewnością kalkulator wynagrodzeń oferowany przez ministerstwo finansów, wprowadzany wraz z polskim ładem, może być nie lada wyzwaniem. W poniższym artykule znajdziecie m.in. informacje co zmieniają nowe zasady, kto może spodziewa się ulgi, a kogo dotknie zlikwidowanie ulgi. Dalsze rozpowszechnianie artykułu ma pomóc we wzroście wiedzy na temat podatku pit od osób fizycznych, czyli pracowników, ale i innych płatników.

Co zmienia Polski Ład 2.0 w ustawach podatkowych?

Polski Ład, który został wprowadzony po 1 lipca 2022 r zakłada kilka modyfikacji na temat form opodatkowania:

 • działalność gospodarczą z podatkiem liniowym zmieniono na zasady ogólne (skalę podatkową) do nowych zasad (nie wyliczając podatku hipotetycznego), należy terminowo złożyć PIT-36,
 • każdy rodzaj działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zmienia się na skalę podatkową. Istnieją nowe zasady (bez wyliczenia podatku hipotetycznego)  – wybór w terminowo złożonym PIT-36,
 • każdy rodzaj działalności opodatkowanej za pomocą ryczałtu przychodów ewidencjonowanych zmienia się na zasady ogólne, w drugiej połowie roku zmieniają się zasady ustalone według nowych zasad -składa się dwie deklaracje PIT- 28, jak również PIT-36.

Kluczowe zmiany w podatku dochodowym

Do najważniejszych zmian, które obejmą podatek dochodowy to:

 • zmiana PIT 12% zamiast 17%
 • likwidacja ulgi dla klasy średniej
 • likwidacja mechanizmu odraczania zaliczek
 • kwota wolna bez zmian
 • zmiany dotyczące kwoty zmniejszającej podatek
 • możliwość zmiany formy opodatkowania na skalą podatkową
 • składka zdrowotna częściowo odliczana
 • hipotetyczny podatek należny za 2022 rok
 • rozliczenie z dzieckiem dla samotnych rodziców

Dodatkowo od lipca do grudnia 2022 r niektórzy będą zarabiać mniej niż do tej pory i to rozwiązanie mniej korzystne. Dotyczy umów zlecenia (inaczej niż np. przy umowie o pracę lub pracujących emerytów), bo nie można wciąż zastosować miesięcznej kwoty wolnej od podatku.

Jak wygląda kalkulator wynagrodzeń?

Polski Ład kalkulator określa, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć końcowo pracownicy. W kalkulator wynagrodzeń wchodzą takie czynniki jak:

 • miesięczne wynagrodzenie,
 • rodzaj umowy,

Dodatkowo w kalkulatorze należy uwzględnić: czy rozlicza się wspólnie z małżonkiem, korzysta się z ulgi dla klasy średniej, korzysta się ze zwolnienia z podatku do wartości 85 528 zł, jest się uczniem lub studentem. Kalkulator ma obliczyć całkowite obciążenie finansowe osoby zatrudnionej w oparciu o dany rodzaj umowy. Mowa o rozliczeniu rocznym. Główne zmiany podatkowe zachodzą od 1 lipca 2022 r .

Kto może się spodziewać ulgi podatkowej?

Wśród zasad ogólnych można znaleźć grupy, których dotyczą ulgi podatkowe.  Możliwości odliczenia może by kilka w 2022 r. Są to:

 • Zwolnienie dla rodzin z wieloma dziećmi (ulga 4+) – podatnicy, którzy wychowują czwórkę lub większą ilość dzieci, mogą zostać zwolnieni z podatku dochodowego przychodu do 85 528 zł rocznie.
 • Ulga na zabytek – te wydatki, które dotyczą zakupu i odnowy (restauracji) zabytków. Obejmuje rozliczających się na zasadach ogólnych, liniowo, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ulgę można także wykorzystać, gdy rozlicza się z wszelkich przychodów opodatkowanych na podstawie skali podatkowej. Nie wiąże się bowiem wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Występuje ona na PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28.
 • Ulga na ekspansję – podatnik, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowany według skali podatkowej lub liniowo. Może on odliczyć od podstawy podatku, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie może być to więcej niż 1 000 000 zł w roku podatkowym.
 • Ulga na robotyzację – przy zakupie nowych robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych, kwestii jak oprogramowanie można postarać się ulgę podatkową. Odliczenie od dochodu można dokonać, gdy dany przedsiębiorca opodatkowany jest liniowo lub na podstawie skali podatkowej.
 • Ulga na powrót i na przeniesienie rezydencji podatkowej do Polski – może być stosowane tylko, gdy zmieni się rezydencja podatkowa np. kiedy wróci się do Polski tylko z krótkotrwałego wyjazdu zarobkowego nie ma możliwości zmniejszenia kwoty. Zwolnienie z podatku to przychody (kwota wynagrodzenia brutto) podatnika, który zmienił swoje miejsce zamieszkania na terytorium RP,  zwolnione są przychody, których wysokość nie przekracza w roku podatkowym 85 528 złotych.
 • Ulga – składka na związki zawodowe – odlicza się od dochodu z tytułu składek członkowskich wpłacanych dla związków zawodowych, ich wysokość nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 500 złotych.

W przypadku niezastosowania się do zasad, organ podatkowy z pewnością się tym zainteresuje.

Jak złożyć PIT przez internet?

PIT, czyli wniosek podatnika nie trzeba koniecznie składać w formie karty podatkowej, ale można z pomocą internetu. Nie trzeba wybierać się specjalnie do urzędu skarbowego. Całość zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. W zależności od danego roku rozliczeniowego można otrzymać zwrot podatku. Rozliczenia zawierają takie informacja jak: koszty uzyskania przychodu, kwota składki zdrowotnej, składki zus oraz jak to wygląda w momencie pomniejszenia zaliczki.

Niezwykle ważne, aby pilnować daty dnia złożenia zeznania. Wszyscy podatnicy uzyskujący przychody muszą się rozliczyć.

A Wy już wiecie, jak rozliczyć i obliczyć podatek? Jakie są możliwości rozliczenia w 2022 r w ramach polskiego ładu?