Poprawa cyberbezpieczeństwa w szpitalach

Szpitale kojarzą się z troską o zdrowie. Jest to coś jak najbardziej normalnego, aczkolwiek warto pamiętać o tym, że należy dbać o wiele spraw. Za przykład może posłużyć choćby cyberbezpieczeństwo.

Spore zagrożenie

Działalność w przestrzeni internetowej to coś, co wiąże się z wieloma tematami. Nie ma też co ukrywać, że jest to obszar, na którym sporo się dzieje. Można wręcz powiedzieć, że mamy do czynienia z potencjałem, który wciąż niejako odkrywamy.

Ktoś może zapytać, co należy w związku z tym robić? Dokładnej odpowiedzi na to pytanie nie znamy, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo jest jak najbardziej wskazana. Do tego trzeba wyraźnie powiedzieć, że przydatne mogą okazać się dotacje. Zresztą można usłyszeć o tym, że NFZ podpisał niemal 150 umów na dotację dotyczącą poprawy cyberbezpieczeństwa. Pieniądze, jakie mogą otrzymać poszczególne placówki to temat, do którego trudno się ustosunkować. Wiadomo tyle, że jedna placówka może otrzymać nawet 900 tys. zł (liczy się wysokość kontraktu z funduszem). Warte podkreślenia jest też to, że nie chodzi wyłącznie o specjalistyczne oprogramowania i urządzenia – szkolenia dla pracowników też mają znaczenie.

Trudno stwierdzić, do czego to wszystko doprowadzi, ale na pewno możemy rozmawiać o problemie, który wiele osób zauważa. Wypada też odnotować, że wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada 2022 roku. Krótko mówiąc, może się jeszcze wiele zmienić. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę choćby na zainteresowanie rowerami elektrycznymi – dotacje wywołują spore emocje.