Praca zdalna to przyszłość?

Praca zdalna to temat wywołujący sporo emocji. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ale trzeba też pamiętać, że emocje to nie wszystko. Można nawet stwierdzić, że nie ma nic ważniejszego niż rzetelna ocena rzeczywistości.

Jak jest?

Niemniej o taką ocenę trudno. Wystarczy przypomnieć sobie kłopoty wywołane przez pandemię – praca zdalna często stała się normą, choć można było mieć pewne wątpliwości. Co więcej, z upływem czasu te wątpliwości nie zniknęły. Możemy wręcz powiedzieć, że zdecydowano się na mniejsze ryzyko (a przynajmniej takie można odnieść wrażenie).

Praca zdalna niesie za sobą zalety, ale i wady. Z drugiej strony i tak można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym to nasza przyszłość. Raczej na ten moment nie w każdej branży, ale nikt nie wie, co wydarzy się za 100 czy 200 lat. Świat musi się zmieniać i jakby nie patrzeć, pewne rzeczy jakiś czas temu mogłyby wydawać się nieprawdopodobne. Oczywiście można mówić, że przyszłość jest zawsze swego rodzaju tajemnicą, ale pospekulować nie zaszkodzi. Dobrze też pamiętać o tym, że zmiany to coś, co ma związek z każdą branżą – nie ma wyjątków. Można też dodać, że część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ma za sobą ważne wydarzenia. Zresztą wystarczy spojrzeć choćby na telewizor – obecna bardzo wysoka jakość obrazu to nie to samo, co miało miejsce kilkanaście lat temu.

Nie możemy też zapomnieć o najważniejszym – cokolwiek się wydarzy, na zmiany trzeba się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie należy się spodziewać problemów, co mogliśmy zaobserwować w związku ze wspomnianą już pandemią.